
Minden évben június 8-án ünnepeljük az óceánok világnapját. 1992 óta ezen a napon az óceánok és tengerek fontosságára hívja fel a figyelmet egyre több szervezet és kutató.
Az ENSZ 1992-ben, Rio de Janeiroban tartott globális környezetvédelmi csúcstalálkozóján jelölte ki az óceánok világnapjának, hogy felhívja a figyelmet azok védelmének fontosságára.
Keveset tudunk róluk és nem figyelünk rájuk eléggé, pedig az óceánok kiemelt jelentőséggel bírnak világunkban. Földünk felszínének több mint 70 százalékát borítják, becslések szerint pedig nagyjából 1 millió fajnak adnak otthont.
Táplálékkal szolgálnak számunkra, szabályozzák a bolygó hőmérsékletét.
Az óceánokban és tengerekben rengeteg növény és plankton található, melyek fotoszintézissel nagy mennyiségű oxigént juttatnak vissza a levegőbe.
Miközben az amazóniai esőerdőre a világ tüdejeként tekintünk, csak kevesen tudják, hogy az óceánok termelik meg az általunk belélegzett oxigén felét, azaz a Földi élet számára, minden második lélegzetvételünket az óceán élővilága biztosítja. Eközben az általunk a kibocsátott szén-dioxid negyedét elnyelik.
Az óceánok a Napból érkező sugárzás szinte 100%-át elnyelik, ez az energiatömeg pedig az áramlatoknak köszönhetően mozog a Földön, így szabályozza annak hőmérsékletét.
A hideg és meleg áramlatok, valamint a víz párolgásából kialakuló esőfelhők, illetve az ezekből lehulló csapadék lehetővé teszi a növénytermesztést, a megfelelő aratási és vetési szezonok kialakulását és az ökoszisztéma optimális működését.
Az óceánok élelmiszert és megélhetést biztosítanak több mint egymilliárd ember számára.
Gazdasági és turisztikai szempontokból is hozzájárulnak mindennapi életünkhöz.
Alig párszáz éve kizárólag az óceánok és tengerek biztosítottak lehetőséget arra, hogy a Föld különböző pontjaira eljuthassunk, és az áruforgalom legnagyobb hányadát ma is a tengereken keresztül bonyolítják.
Az elmúlt évtizedekben azonban elhanyagoltuk vizeink védelmét. Az óceánokon szemétszigetek sokaságai jelentek meg, olajkiömlések rongálták meg élővilágát, az emberiség által okozott globális felmelegedés pedig megzavarta az óceáni áramlatok megfelelő működését.
A vizekbe jutó műanyaghulladék, a felmelegedést okozó üvegházhatású gázok, a túlhalászás és a felelőtlen vállalati hozzáállás mind árt az óceánok és tengerek ökoszisztémájának.
Az óceánok szennyezése évről évre egyre nagyobb problémát jelent.
Évente több mint 14 milliárd tonna hulladék kerül a világ óceánjaiba.
Ezek nagy része műanyag. Sok szakértő figyelmezte arra, hogy ha a szennyezés ugyanilyen ütemben folytatódik, 30 év múlva az óceánokban több hulladék lesz, mint élőlény.
2016-os becslések alapján 2050-re több műanyag lesz a Föld óceánjaiban, mint hal.
Ez egyenlő lenne egy ökológiai katasztrófával.