|
KönyvTÁRlat – Játékos évad
Irodalmi-kultúrtörténeti programsorozat 2017. október 19. 17 óra VI. emeleti Díszterem
Játék a nyelvben, a mesében, a zenében, a színházban, a sportban, az irodalomban és a televíziós kvízekben. A játék az idei témája az OSZK kultúrtörténeti rendezvénysorozatának, a KönyvTÁRlatnak. Az egyes alkalmak előadásai során arra a kérdésre keresik a választ az előadók, hogy hogyan jelenik meg a játék az adott tudományterületen vagy művészeti ágban. A havonta jelentkező sorozat vendégei: Nádasdy Ádám, Rudolf Péter, Berecz András, Lackfi János, Vitray Tamás és Ókovács Szilveszter. Az évadnyitó októberi rendezvényen Veszelszki Ágnes nyelvész keresi a választ arra a kérdésre, hogy milyen az ember. Az előadást követően Bodrogi Gyula színművész nyújt betekintést a nyelv játékos bugyraiba.
További részletek
|
|
|
|
Őszi ARANYlás a képzőművészetben és az irodalomban
Előadás, irodalmi est 2017. október 27. 18 órától kb. 20.30 óráig (18 óra: Arany szobrásza, Stróbl Alajos – Stróbl Mátyás előadása; 19 óra: Sudár Annamária előadóművész irodalmi estje „…mindannyiunk Atyja” – Arany János tanár úr) VI. emeleti Díszterem
Stróbl Alajost Arany János szobrászaként is számon tartjuk, tudniillik ő készítette a legtöbb szobrot a költőről. A szobrászművész unokája, Stróbl Mátyás tart előadást „Arany János szobrászáról”. Személyes történeteken keresztül kaphatnak képet az érdeklődők arról, hogy milyen kapcsolat fűzte Stróblt Aranyhoz, miként született meg a Nemzeti Múzeum kertjében álló szoborkompozíció és hogy hogyan őrzik a leszármazottak a híres nagyapa emlékét. Sudár Annamária önálló estjének Nemes Nagy Ágnes egyik írásából vett címe („…mindannyiunk atyja”) Arany János életművének meghatározó súlyára, hatására utal. A műsorban elhangzik – többek között – a Buda halála Hatodik éneke (a Rege csodaszarvasról című költemény), a Szibinyáni Jank, a Vörös Rébék című ballada, valamint néhány, a szövegfolyamba illesztett versrészlet, illetve több Aranyról, Aranyhoz szóló mű és Arany-szövegre való rájátszás is, pl. Babits Mihály, Esterházy Péter, Faludy György, Kányádi Sándor, Kosztolányi Dezső, Orbán Ottó, Pilinszky János, Radnóti Miklós, Szerb Antal és Weöres Sándor versei, szövegei.
További részletek
|
|
|
|
Magyar Október
Múzeumpedagógia 2017. október 19. és 20. Előzetes bejelentkezés alapján Jelentkezés
A Történeti Interjúk Tárának kulisszái mögé nézhetnek be a fiatalok októberben, ahol két múzeumpedagógiai programmal hozzuk közelebb hozzájuk az 1956-os eseményeket. Az 1956 – Kémvilág és propaganda a hidegháborúban című foglalkozáson kiderül, hogy a Szabad Európa Rádiónak milyen nehézségekkel kellett szembenéznie, és a rádió egykori életébe is betekintést engedünk berendezésein, hangzó dokumentumain és kapcsolódó propagandafilmjein keresztül. Az Egy évszázad mozgóképeken című programon közel 100 év Magyar Filmhíradói kerülnek a középpontba. Részleteket mutatunk egy évszázad híradóiból: a némafilm korától egészen 1991-ig, az utolsó moziban vetített filmhíradóig. Majd egymással összehasonlítva megnézzük, hogyan változik a híradók tematikája, látványvilága, terjedelme, funkciója.
További részletek
|
|
|